Хороскопска диета: Овен

Овен е знак на акција, поврзани со високо – енергичниот Марс, така да сте секогаш во движење, согорувајќи ги калориите. За вас, храната е гориво кое ви треба преку ден, но не ви се допаѓа да губите време на подготвување или на јадење на храната.

Кога гладта ќе ве нападне, се одлучувате за брза инстант храна и јадења од микробранова печка .

На позитивната страна, овој став на воин значи дека еднаш кога сте одлучиле кои се вашите цели, имате доволно волја да го пробиете вашиот пат низ килограмите, но најслаба страна вие е кога сте гладни.

Развијте стратегии за да се справите со вашиот инстинкт да закопате се што ќе ви дојде при рака. Наместо да намачкате путер на парче тост, отворете го фрижидерот за неколку морковчиња, наместо путер.

Храна

Вашата огнена природа се рефлектира и на храната која ја сакате – со силен вкус, кисела, зачинета и лута.

Пријателска храна

Сирови црвени пиперки, сирови моркови, кисел ѓумбир, кисел кромид, зачинет грав, супа од морков…

Не препорачлива храна

Мрсна храна, пица, чипс, путер од кикирики.

Диети

Не ви се допаѓа да носите ништо надвор, па вашата исхрана мора да биде брза, со видливи резултати. Ако е можно, да јадете на секои неколку часа и не дозволувајте да останете гладни.

Екстремни диети, се фокусирани на една одредена точка на храна (на пример, грозје исхрана, супа исхрана) се веројатно една голема атракција, но треба да се држите настрана од овие, бидејќи тие се многу нездрави.

 Вежбање

Ви се допаѓа тешко, напорно и со пот. Но не и’ нежен T’ai Chi или јога . Сакате да бидете во салата во самрак на зората или да трчате на отворен пат. Ќе се возбудите на сопственото обликувано тело наместо на млитави мускулчиња.