6 причини зошто јаболковиот оцет е корисен буквално за СЕ!

Со векови, оцетот се користи за различни цели за домаќинството и за готвење. Исто така е народен лек, кој помага во сите видови на здравствени проблеми. Најпопуларниот оцет во заедницата за природно здравје е јаболковиот оцет. Ова вклучува губење на тежината, намалување на нивото на шеќер во крвта и подобрени симптоми на дијабетес. Еве 6 здравствени придобивки од јаболков оцет, кои се поддржани од научни истражувања.

Високо ниво на оцетна киселина, која има потентни биолошки ефекти. Оцетот се прави во процес на два чекори. Првиот чекор се мелат јаболките и потоа се ферментираат шеќерите и ги претвораат во алкохол. Во вториот чекор, бактериите се додаваат во растворот за алкохол, кој понатаму го ферментира алкохолот и го претвора во оцетна киселина … главното активно соединение во оцет.

На француски, зборот оцет всушност значи „кисело вино”. Органски, нефилтриран јаболков оцет е МАЈКА за протеини, ензими и пријателски бактерии.  Јаболков оцет содржи само околу 3 калории во 1 лажица, што е многу малку, во споредба со мрсната и нездрава храна, која за жал сѐ повеќе ја консумираме.

Може да убие многу видови на бактерии
Оцетот може да помогне во убивање на патогени, вклучувајќи и бактерии.  Традиционално се користи за чистење и дезинфекција, третирање на габички на нокти, вошки, брадавици и инфекции на уво.  Хипократ, татко на модерната медицина, користел оцет за чистење рани пред повеќе од две илјади години. Ако барате природен начин за зачувување на вашата храна … тогаш јаболков оцет може да биде многу корисен.

Го намалува нивото на шеќер во крвта и се бори против дијабетесот
Досега најуспешната примена на оцетот е кај пациенти со дијабетес тип 2. Дијабетес тип 2 се карактеризира со покачени крвни шеќери, или во контекст на инсулинска резистенција или неможност да се произведува инсулин. Сепак, покачен шеќер во крвта исто така може да биде проблем кај луѓето кои немаат дијабетес … се верува дека е главна причина за стареење и разни хронични заболувања.

Најефективен (и најздрав) начин да се направи тоа е да се избегнат рафинирани јаглехидрати и шеќер, но јаболковиот оцет, исто така, може да има силен ефект. Се покажа дека оцет има бројни придобивки за функцијата на инсулин и нивото на шеќер во крвта: Ја подобрува инсулинската чувствителност за време на оброкот со висок јаглерод за 19-34% и значително го намалува нивото на гликоза во крвта и инсулинските реакции;
Го намалува шеќерот во крвта за 34%;

Помага при слабеење
Со оглед дека оцет го намалува шеќерот во крвта и нивоата на инсулин, има смисла дека тоа може да ви помогне да ослабете. Неколку студии сугерираат дека оцетот може да ја зголеми ситоста, да ви помогне да јадете помалку, што значи помалку калории, па дури и ослабете.

Оцет, заедно со оброк со јаглени хидрати, може да ги зголеми чувствата на полнота и да ги натера луѓето да јадат 200-275 помалку калории во остатокот од денот. Една студија кај дебели лица покажува дека дневната консумација на оцет доведе до намалување на маснотиите во стомакот, обемот на половината, намалувањето на триглицериди во крвта и губење на тежината.

Го намалува холестеролот и го намалува ризикот од срцеви заболувања
Кардиоваскуларните болести (срцеви заболувања и мозочен удар) во моментов се најголемата причина за смртта во светот.

Јаболков оцет содржи антиоксидантната хлорогена киселина, за која се покажа дека ги заштитува честичките на ЛДЛ холестеролот од оксидирање, клучен чекор во процесот на срцеви болести. Исто така, постојат и некои студии кои покажуваат дека оцетот го намалува крвниот притисок (главен фактор на ризик).

Може да има заштитни ефекти против рак
Ракот е ужасна болест, која се карактеризира со неконтролиран раст на клетките. Некои студии покажаа дека оцетот може да ги убие клетките на ракот и да ги намали туморите.

Наша препорака: Nature Essential – Јаболков Оцет
Го регулира метаболизмот и го поттикнува топењето на мастите со што го помага слабењето. Одличен диуретик кој чисти од токсинии, го олеснува дејството на дигестивните ензими.

  • Ги уништува штетните бактерии во организмот и делува во процесот на детоксикација
  • Ја контролира борбата со дијабетесот, така што го намалува нивото на шеќер во крвта
  • Ја подобрува работата на срцето, со тоа што го контролира нивото на холестерол и ги чисти артериите
  • Помага при намалување на тежината

ПРОДАЖНИ МЕСТА:
Еурофарм Аптеки, Виола Аптеки, Галениум Аптеки, Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

НАПРАВЕТЕ БРЗА ONLINE НАРАЧКА:
https://alfalab.mk/proizvodi/jabolkov-ocet

Направете телефонска нарачка секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот.
Телефон за нарачки: 02 3218 821
(Достава до домашна адреса со брза пошта)