Билки кои го намалуваат високиот крвен притисок

Постојат многу начини за да се лекува високиот крвен притисок, вклучувајќи промени во животниот стил и/или лекови. Ако сте заинтересирани тоа да го направите со традиционално лекување за намалување на крвниот притисок, вие имате многу опции.

Ако размислувате да се обидете со билки поради медицински причини, дали ќе ја користите целата билка или додаток, првин разговарајте со вашиот лекар. Некои билки, особено во големи количества, може да предизвикаат несакани ефекти или да се вмешат со други лекови.
Босилек
Босилек е вкусна билка кој може да се употреби со различни храни. Исто така, може да го намали крвниот притисок. Иако само писмено, се покажало дека екстрактот од босилек го намалува крвниот притисок. Со додавање на свеж босилек во вашата исхрана сигурно не може да ви наштети. Чувајте мал сад со билки во вашата кујна и додавајте ги свежите листови на пасти, супи, салати и манџи.

Цимет
Циметот е уште еден вкусен сезонски додаток за кој е потребен минимален напор за да го вклучите во вашата исхрана, а може и да го намали вашиот крвен притисок.
Се покажало дека со секојдневно консумирање на цимет се намалува крвниот притисок кај лица со дијабетес. Вклучете повеќе цимет во вашата исхрана со додавање на појадокот со житарки, овесно појадоци, па дури и во кафето. Навечер, циметот го подобрува вкусот на потпржени јадења, кари и чорби.

Кардамом
Кардамом е сезонски додаток кој потекнува од Индија и често е користен во храната во Јужна азија. Една студија, во која се истражуваа здравствените ефекти на кардамомот откри дека на испитаниците на кои им се давал кардамом во прав секој ден неколку месеци, имале значајно намалување на нивниот крвен притисок. Можете да го вклучите семето на кардамом или правта во зачини, супи и чорби, па дури и во печени производи за специјален вкус и позитивни здравствени придобивки.

Ленено семе
Ленено семе е богато со Омега3 масни киселини, за кои се знае дека значително го намалуваат крвниот притиоск. Лененото семе може да заштити од атеросклеротични кардиоваскуларни заболувања со намалување на серумот на холестерол, со подобрување на толерантност на гликоза и делувајќи како антиоксиданс. Вие може да купите многу производи кои содржат ленено семе, но најдобро ќе биде ако го купите со земја или да го сомелете во мелница од кафе и додадете го на вашите зготвени јадења. Најдоброто за лененото семе е тоа што може да се меша со било кое јадење, од супи до пијалаци, па се до печени производи. Чувајте го лененото семе во ладилник за оптимална моќност.

Лук
Овој лут сезонски додаток може да направи повеќе од само зачинување на вашата храна и уништување на вашиот здив. Лукот има способност да го намали крвниот притисок со тоа што ги ослободува и проширува крвните садови. Со ова се овозможува полесен проток на крвта и се намалува крвниот притисок.

Можете да додадете свеж лук во бројни ваши омилени рецепти. Ако вкусот на лукот е премногу силен, тогаш прво потпржете го. Или едноставно ако не можете да го јадете, можете да го јадете во друга форма, како додаток.

Ѓумбир
Ѓумбирот може да помогне во контрола на крвниот притисок, бидејќи се покажало дека ја подобрува циркулацијата н акрвта и ги релаксира мускулите околу крвните садови.
Кога ѓумбирот обично се користи во Азиската кујна, тоа е многу разноврсна состојка која, исто така, може да се користи во слатки или пијалаци. Додадете сечкан, мелен или рендан, свеж ѓумбир во потпршки, супи и тестенини или јадења со зеленчук или додадете го во десерти или чаеви како освежувачки вкус.
Глог
Глогот е билен лек за висок крвен притисок кој се користи во традиционалната Кинеска медицина веќе илјадници години. Есенцијата од глог има многу придобивки за кардиоваскуларното здравје, вклучувајќи намалување на крвниот притисок, превенција на згрутчување на крвта и зголемување на циркулацијата на крвта. Глогот може да го консумирате како пилула, течен екстракт или како чај.

Семе од целер
Семе од целер е билка која се користи за вкус во супи, чорби, манџи и други солени јадења. Семето од целер долго време се користи во Кина за лекување на хипертензија, но истражувањата, исто така, покажаа дека може да биде ефикасно. Можете да го користите семето за намалување на крвен притисок, но исто така, и да го користите целото растение исцедено како сок. Целерот е диуретик, па затоа можеби полесно се објаснува неговиот ефект на крвниот притисок.

Француска лаванда
Прекрасниот мирис како парфем на лавандата не е единствениот корисен аспект на оваа билка. Маслото од лаванда веќе подолго време се користи како додаток на парфемите и исто така, да предизвика релаксација. Билката, исто така, може да го намали крвниот притисок. Иако малку луѓе го користат како кулинарска билка, вие можете да ги користите цветовите во печени производи и листовите кои на ист начин можат да се употребат како и кај рузмаринот.

Мачкина канџа
Мачкината канџа е билка која се користи во традиционалната Кинеска медицина за лекување на хипертензија, како и за невролошки проблеми. Студиите за мачкина канџа како лек за хипертензијата покажува дека може да помогне во намалување на крвниот притисок со дејствување на каналите на калциум во вашите клетки. Мачкината канџа може да ја најдете како додаток во многу продавници за здрава храна.