Прва помош за летните проблеми од д-р Оз

Фантастичниот д-р Оз ги претвора оцетот, пастата за заби и чајот во брилијантна прва помош.

Експлозивна топлина, жестокa медуза, комарци и остри гранки демнат заедно покрај пешачката патека, летните денови утешителни – заробени со помали здравствени проблеми. Но, постојат повеќе начини за борба против тоа отколку што мислите и многу може да се најде во ормарите во вашата кујна .Во продолжение следат пет летни проблеми и нивните неочекувани противотрови.

Каснувања од бубачки со паста за заби

Каснување од комарци инјектира плунка во вашата кожа, предизвикувајќи вашето тело да ослободи хистамин, како дел од воспалителна реакција која предизвикува чешање и отекување. Борете се со оваа реакција со триење на паста за заби на местото на каснување: Нане содржи генерално ментол ( која ги смирува нервите осетливи на температура, произведувајќи ладно чувство кое помага за олеснување на чешањето ).

Може исто така да се погледне за производ што има антибактериски состојки триклосан ( triclosan ), (анти-воспалителни што може да ги намалат трагите ).

Смирете ги изгорениците со чај

Ако изгорете, натопете ја изгореницата со сунѓер со ладен чај од камилица, кој има анти-воспалителни својства. За да се минимизира пилингот, се направи паста од папаја, користејќи блендер и се нанесува на погоденото место. Овошјето содржи ензим наречен папаин кој го забрзува процесот на лекување преку уништување на мртвата кожа и дозволувајќи ново ткиво да расте. Можете исто така да се спречат изгореници на лице место со јадење домати, кои содржат антиоксиданс наречен ликопен ( највисоките концентрации се наоѓаат во доматно пире, сос и сок ). Истражувањата открија дека ликопенот помага на телото да се заштити од УВ зраци, веројатно со неутрализирање на штетните слободни радикали.

Смирена медуза со оцет

Кога медуза напаѓа, таа вбризгува илјадници мали пикада, наречен нематоцисти ( nematocysts ) во вашата кожа. Ако сте искасани, наполнете кофа со оцет и натопете го погоденато место 15 до 30 минути. Киселината во оцетот ги запира нематоцистите да ослободуваат повеќе отров ( ако немате оцет, кока-колата е малку помалку ефективна замена заради својата фосфорна киселина ). Потоа, истругајте ја површината со кредитна картичка или со работ од нож да ги отстраните залепените нематоцисти. Како и со убодите од пчела, некои луѓе се алергични на медуза, па побаруваат итна помош ако имаат осип или отежнато дишење.

Ладна “боцкава топлина” со пеперминт

Осип од топлина се случува кога потните канали стануваат блокирани, потењето се случува под кожата и предизвикува чешање, црвени отоци. За две-во-едно лек, пробајте ладен чај од нане, кој може да се пие и намачка врз осипот. Пеперминт содржи ладен ментол, со што се намалува иритација. Поминете го погодената место со пченкарно брашно или бебешка пудра во прав.

Лекување расекотини со мед

За да се минимизира ризикот од инфекција и лузни, исчистете околу раната со сапун и исплакнете го местото со топла вода, а потоа покријте го со мед и покриете со завој. Оваа леплива течност содржи антибиотици и нејзина задача е да го намали воспалението.