Еве што се случува со организмот за 30 дена доколку пиете вода секој ден…

Водата прави многу повеќе за нашиот организам, не само што не одржува во живот и ги негува нашите тела, исто така се користи како здравствен третман. Ако одлучиме да пиеме вода можеме да направиме драстично и позитивно влијание врз нашето целокупно здравје. Всушност, постојат некои прилично неверојатни работи што може да се случат.

Се зголемува менталната креативност
Мозокот е способен да реагира побрзо ако единствениот пијалак што се консумира е вода. Научното објаснување е ова: на мозокот му се потребни огромни количества кислород за работа со врвен капацитет и бидејќи водата содржи кислород, менталните перформанси се засилени. Во основа, нашите мисли стануваат појасни и фокусот се одржува подолго време. Можете да ги зголемите вашите когнитивни перформанси до 30% со пиење 8-10 чаши вода дневно.

Младешки изглед
Со пиење вода ја одржуваме нашата кожа соодветно хидрирана. Ова служи за успорување на процесот на стареење. Според една студија, 42-годишна жена успеа да изгледа една деценија помлада за само 30 дена. Таа го стори тоа со пиење вода.  Таа започна со пиење 3 литри вода дневно за борба против честите главоболки и проблеми со варењето. Откако поминаа еден месец, ненамерните резултати што ги постигна беа изненадувачки.

Зајакнат имунитет
Античка поговорка вели: „Чистата вода е прв и најважен лек во светот“. Тоа не е претерана изјава. Водата е катализатор кој го обновува и оптимизира нашето тело и функциите што ги врши. Кога пиеме соодветни количини на вода, функциите на црниот дроб и бубрезите се засегнати на позитивен начин. Овие органи се од витално значење, бидејќи тие помагаат во детоксикација на нашите тела и отстранување на токсични материи од нашиот крвоток.

Здраво срце
Заканата од срцев удар е значително намалена кога пиеме многу вода. Кога ги одржуваме нашите тела хидрирани, ние не и дозволуваме на крвта да се згрутчува и го намалува крвниот притисок. Некои истражувачи тврдат дека пијат една чаша вода  1 час пред да заспиете може да спречат срцев удар и мозочен удар. Американскиот журнал за епидемиологија објави шестгодишна студија во која се наведува дека луѓето што пијат 5 или повеќе чаши вода дневно имаат 41% помалку шанси да умрат од срцев удар отколку оние кои пијат помалку од 2 чаши дневно.

Топење на масти
Пиење само вода за еден месец го детоксицира телото и го отстранува вишокот стомачни масти. Отпрвин, кога ќе почнете да пиете повеќе вода, може да забележите дека добивате тежина. Не грижете се! Ова се должи на прилагодување на вашето тело за зголемување на внесот на вода. Но, има добри вести! Водата е природен апетит, така што ќе јадете помалку, ќе се чувствувате сити и затоа ќе изгубите тежина.

Забрзан метаболизам
Неодамнешните студии велат дека без оглед на вашата исхрана, ако пиете вода редовно секој ден, создавате постимулиран и побрз метаболизам. Пиење 1 литар вода кога ќе се разбудите наутро може да го забрза вашиот метаболизам за 24%, пишува Health Fitness Revolution.

Пробајте да пиете повеќе вода во текот на денот, дури и ако не чувствувате жед. На вашето тело му треба вода за да функционира – не кафе, чај или сок. Затоа, дајте му што е потребно. Ќе му биде драго.