Како до рамен стомак без диети

Надуеноста и вишокот на вода во телото можете да ги решите со помош на следните совети.

Започнете го денот со чаша топла вода и лимон

Оваа комбинација ефикасно го буди вашиот метаболизам и системот за варење го подготвува нашето тело за сите задачи кои го чекаат.

Пијте многу вода

Потрудете се цел ден да консумирате вода. Таа ја намалува надуеноста и не содржи никакви состојки кои го прошируваат желудникот.

Избегнувајте млечни производи

Не велиме воопшто да не ги консумирате овие производи, туку само пред важен настан кога треба да облечете на пример тесен фустан и слично.

Избегнувајте сол

Телото поради солта ја задржува водата, па затоа зачинете ја храната само со бибер.

Џвакајте побавно

Кога јадете пребрзо, голтате и воздух и поради тоа се јавува надуеност.

Хранете се паметно

Голем број на намирници се добри во борбата против несаканата надуеност како бананата и лубеницата кои се најдобар избор за меѓуоброк, кога сакате да ја избегнете надуеноста.