Компир салата на германски начин

Кога размислувате за оброк-салата, топло ви ја препорачуваме оваа германска рецепта за која ви се потребни:

 

  • 200гр млад компир исечен на кругови
  • 200 грама боранија
  • 3 лажици зејтин од сончоглед
  • 3 главици млад кромид
  • 2 лажици балзамик оцет
  • 2 лажици свеж магданос
  • 4 шољи млад спанаќ
  • сол

Припрема:

Во засолен вода го варите компирот 8 минути. Последната минута ја ставате и боранијата. За тоа време на средна тепмпература го пржите младиот кромид и на крај му додавате балзамик оцет. Исцедете ги компирите и боранијата и додајте ги пржениот кромид и свежиот магданос. Зачинете со сол и бибер и сервирајте врз свежиот спанаќ.