Пченична и јачменова трева за супер здравје на целото семејство

Здравата исхрана, балансирањето витамини, минерали, па понекогаш и брза храна, е клучот за здрав живот. Во ова модерно живеење потребата од суплементи Балансираната исхрана е клуч за здрав живот, но потребата од суплементи во модерното живеење е неизбежна. Ова се должи на неколку различни чинители како постојано консумирање брза и нездрава храна, зголемено загадување на воздухот и водата, како и зголемен стрес во секојдневното живеење.

Пченична трева
Пченичната трева содржи повеќе од 100 елементи кои му се потребни на човекот за правилно функционирање и добро здравје,  меѓу кои се и важни есенцијални масни киселини,  ензими и антиоксиданси.
Лисјата на младата пченица содржат витамини А, Ц, Б, Е, Ф и К и минерали кои се наоѓаат во почвата вклучувајќи калциум, магнезиум, кобалт, железо, цинк, калиум и фосфор.

Околу 70% од содржината на пченичната трева е хлорофил. Хлорофилот во пченичната трева е идентично потребен како хемоглобинот во крвта. Поради оваа сличност, човековото тело лесно може да го трансформира хлорофилот во хемоглобин, зголемувајки го бројот на црвените крвни зрнца. Затоа се препорачува за борбата против анемија (слабокрвност).

Покрај тоа, пченичната трева се препорачува и за:
-Помага и во лачењето на млеко кај доилките.
-Одличен извор на Б, Ц и Е витамини.
-Го прочистува лимфниот систем бидејки помага да се отстранат токсините од клетките.

Јачменова трева
Тревата од јачмен содржи 11 пати повеќе калциум од кравјото млеко, 5 пати повеќе железо од спанаќот и 7 пати повеќе витамин Ц и био-флавоноиди од сокот од портокал. Богата е со огромна количина на витамин Б12 кој е многу важен во вегетеријанската диета. Сокот од јачменова трева делува анти-вирусно и неутрализира тешки метали во крвта, како што е живата.

Содржи многу витамини и минерали.
-30 пати повеќе витамин Б1 и 11 пати повеќе калциум од млекото
-5 пати повеќе железо од спањакот
-7 пати повеќе витамин Ц од портокалите.
-Покрај тоа содржи и витамин Б2, Б6, Е, К, бета каротен, фолна киселина
Поради сите наведени витамини и минерали, го зајакнува имунолошкиот систем и го намалува холестеролот во крвта.
Протеинскиот состав е права бомба за организмот бидејки ги содржи сите есенцијални 8 амино-киселини.

Кога се зборува за здрав живот и исхрана, пченичната и јачменовата трева станаа многу популарни. Се нарекуваат зелено злато на здравјето бидејќи спаѓаат во најмоќните природни детоксикатори и обилуваат со важни нутритиенти – антиоксиданси, хлорофил, витамини и минерали.

Го зголемуваат бројот на црвените крвни зрнца – го стимулираат метаболизмот и ензимскиот систем преку збогатување на крвта. Конзумирањето на хлорофилот присутен во тревите е високоефективен начин за алкализирање на крвта и стимулирање на организмот.

Подобра циркулација и зајакнат имунитет – ова се постигнува благодарение на богатата содржина органско железо.

Детоксикација – ја прочистуваат крвта и органите за варење од штетните слободни радикали и го прочистуваат лимфниот систем, отстранувајќи илјадници отрови од телото.

Подобрување на варењето на храната – аминокиселините и ензимите од пченичната трева го забрзуваат варењето на храната.

Се бори против артритис и замор – содржат многу хлорофил кој е одличен против какви било воспаленија на зглобовите. Хлорофилот помага да се зголеми клеточното снабдување со кислород што придонесува за регенерација на ткивото и намалување на симптомите на замор.

Отстранување на лошиот здив и мирис – пченичната трева е како природен телесен дезодоранс и нејзиното редовно консумирање може да помогне против непријатен здив и мирис.

Прочистувачи на синусите – вдишувањето на воден раствор од јачменова и пченична трева преку носот помага во чистење на синусите од токсините и разложување на слузта.

Ревитализација на кожата и слабеење – овие треви имаат капацитет да ги регенерираат клетките на кожата и се совршен избор за оние кои сакаат да ослабат бидејќи се нискокалоричен извор на неопходни нутритиенти.

Го намалуваат холестеролот и го регулират нивото на шеќер во крвта подобрувајќи го нивото на гликозата и липидите.

Какo да ги конзумирате тревите? Дневната препорачана доза е 1-2 супени лажици  меѓу оброк и тоа растворени во течност (сок, вода, јогурт) или како додаток во смуди, мусли или салати. За да ви биде послатко, овие треви имаат карактеристичен вкус може да ги комбинирате со цитрусни овошја.

Наша препорака: San Sebastian – Супер Магма

SUPERMAGMA содржи повеќе од 90 елементи од почвата и е еден од најбогатите природни извори на витамини А и С. Таа ги содржи сите познати минерални елементи и е богата со калциум, магнезиум, фосфор, железо.

Моќна комбинација од природата, богатство од хранливи материи, сите витамини, минерали, антиоксиданси, ензими, аминикиселини и неверојатни 70% хлорофил – „крв на растенијата“.

ПРОДАЖНИ МЕСТА:
Еурофарм Аптеки, Виола Аптеки, Галениум Аптеки, Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

НАПРАВЕТЕ БРЗА ONLINE НАРАЧКА: 
https://alfalab.mk/proizvodi/san-sebastian-super-magma-150gr

Направете телефонска нарачка секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот.
Телефон за нарачки: 02 3218 821
(Достава до домашна адреса со брза пошта)