По две лажички дневно од овој напиток и кажете му збогум на салото околу стомакот!

Главната причина за формирање на вишок на масти околу стомакот се нарекува синдром на мрзливи црева. Тоа го успорува процесот на согорување на мастите и ја забавува детоксикација. Нутриционистите велат дека има решение за овој проблем и тоа е многу едноставно. Одговорот лежи во овој напиток кој може да се направи дома и треба да се зема како замена за доручек. Многу е лесно да се направи.

Вам ви е потребно:

125 грама рен
3 лимони (пред употреба ставете ги во сад полн со вода со една лажица оцет да постојат 10 минути – со ова ги миете пестицидите)
3 лажици мед

Ставете рен во блендер и добро изблендирајте. Исечете ги нелупените лимони на парчиња, отстранете ги семките и ставете ги во блендер. Блендирајте повторно, додека не се добие хомогена смеса. Потоа, додадете три лажици мед и блендирајте повторно. Чувајте ги вашиот напиток во стаклена тегла на ладно место (најдобро во фрижидер).

Земајте по една лажица од смесата два пати на ден во период од три недели.

Зошто ренот е толку добро за вас и кои се неговите здравствени придобивки?

Ренот е растение познато по своите корисни ефекти врз здравјето на луѓето. Тоа се користи како лек стотици години. Тој содржи 10 пати повеќе глукозинолати од брокулата, така да не ви треба големо количество за да ги почувствувате позитивните здравствени ефекти.