Посно и вкусно…Компир плескавици

Потребни состојки:

600гр бел компир
200гр посно сирење
сол
бибер
магдонос
лажица брашно
масло
Начин на подготовка:

Комирот изрендајте го. Додадете рендано сирење, лажица брашно, сецкан магдонос, сол и бибер. Се добро измешајте, па од оваа смеса со лажица извадете малку и ставете во загреано масло. Обликувајте да личат на плескавици. Откако ќе се испржат сервирајте ги со зелена салата.