Презреаните банани во служба на убавината

Ако сте меѓу оние кои старите, презреани банани ги фрлаат во канта, размислете уште еднаш. Нема да ви се верува што се можете да направите со такви банани. Ова може да биде вашиот одличен сојузник во борбата со стареењето. Искористете ги овие едноставни совети и уживајте во резултатите.

Бананата ја навлажнува сувата кожа. Наместо лосион и крем кои најчесто содржат штетни хемикалии, на лицето ставете згмечена банана. Нека отстои 20 минути, а потоа измијте со млака вода. Кожата ќе ви биде обновена.

Кажете збогум на мрската кожа. Измешајте банана и сок од лимон и нанесете ја смесата на лицето. Кожата ќе биде сјајна и нежна и што е најважно – без маснотии и грдиот сјај.

Дајте и живот на вашата сува коса. Во блендер измешајте банана, авокадо и јогурт. Маската потоа нанесете ја на косата и нека отстои најмалку 20 минути.

Бананите помагаат и во борбата против брчки. Како? Измешајте банана и авокадо, а смесата најмалку три пати седмично користете ја и брчките набрзо ќе ги снема.

Отстранете ги мртвите клетки со помош на банана. Направете маска од банана, овесни трици и кокосово млеко. Од тоа можете да направите одличен и здрав пилинг и за цело тело после што кожата ќе изгледа како препородена.

Отстранете ги темните кругови под очите! Како? Втријте пасирана банана под очите, а калциумот ќе си ја заврши својата работа – ќе бидете свежи и одморени.

Кажете им збогум на акните и тоа со помош на кора од банана. Од внатрешната страна втријте ја кората од банана на оние места каде имате акни пред спиење, а лицето измијте го наутро и правете го ова секоја втора вечер. Немојте тоа да го правите ако се сомневате дека сте алергични на банана.

Омекнете ги сувите и испукани пети. Испасирајте 2-3 банани, а потоа смесата нанесете ја на стопалата. Завиткајте со најлонска фолија и оставете половина час или подолго да делува.