Придобивки и недостатоци на 1, 2, 3, и 4 шолји кафе

Навика на пиење кафе е задоволство кое не може да се спореди со ништо друго. Кафето има свои предности, но и опасни недостатоци кои зависат од тоа колку кафе се конзумира на ден. Дознајте колку испиени шолји кафе на ден може да влијае на телото, здравјето и расположението.

1 Шолја дневно

Предности: Шолја кафе на ден ја регулира висината на крвниот притисок и има позитивен ефект врз крвните садови. Кафето е одличен антиоксиданд и ја стимулира мозочната активност.

Недостатоци: Шолја кафе е доволно за да ви го наруши спиењето и да ве држи будни во текот на ноќта, бидејќи е потребно дури 8 часа за кофеинот целосно да исчезне од телото. Избегнувајте пиење кафе доцна навечер и уживајте во утринскиот ритуал.

2 Шолји дневно

Предности: Оваа количина на кафе на дневна доза е одлична превенција против Алцхајмерова болест, бидејќи толку многу дози на кофеин ја зголемува количината на протеини во мозокот што влијае на губење на меморијата. Пиење две чаши кафе 30 минути пред напорни активности ќе им даде на вашето тело голема доза на енергија.

Недостатоци: Две чаши кафе за време на бременоста се премногу голема доза на кофеин бидејќи тоа влијае на производството на хормонот кортизол и адреналин, што може да предизвика спонтан абортус.

3 Шолји дневно

Предности: Три шолји кафе дневно го спречува создавањето на рак на јајникот кај жените. Количината на црниот пијалок позитивно влијание врз мажите бидејќи го спречува формирањето на камен во бубрегот.

Недостатоци: Оваа доза на кафе на ден поради големи количества на кофеин го зголемува ризикот од срцев удар.

4 Шолји дневно

Предности: Четири шолји кафе содржат околу 400 милиграми кофеин што е многу моќен антиоксидант кој го чисти телото и му помага во борбата против разни форми на рак, рак на простатата и дијабетис тип 2.

Недостатоци: Голема количина на кафе на ден може да доведе до ревматоиден артритис и причина за нервоза и нетрпеливост.