Сладолед за пет минути

Постојат многу рецепти за правење сладолед дома, но дали знаевте дека можете да направите сладолед за само 5 минути?

Пред вас е едноставен рецепт за правење сладолед, а се` што ви треба е:

шеќер
половина шолја млеко, слатка павлака или пола-пола
четврт лажица екстракт од ванила или друга арома
сол

Откако ќе го направите вашиот омилен сладолед, оставете го во фрижидер добро да зацврсти.