Сорбет од јагоди …Рецепт

Состојки:

  • 500g свежи јагоди
  • ¼ шолја шеќер
  • 100g сок од портокал

Подготовка:

Иситнете го шеќерот во блендер, па постепено додавајте ги јагодите. На крајот додадете го сокот од портокал. Смесата добро изладете ја и послужете го сорбетот како топки сладолед, декориран со нане.