Tarte Tatin (превртен колач со јаболки)

Сакате да внесете малку од шмекот на Париз во вашиот дом? Тогаш овој вкусен и сочен колач од јаболка треба да се најде на вашето неделно мени.

Состојки за 4 личности:

50 грама путер
300 грама кафен шеќер
1 смрзнато лиснато тесто
1 килограм јаболки

tarte-tatin-prevrten-kolac-so-jabolki-01

Подготовка:

Со путерот премачкајте помало тавче или огноотпорен сад.

Посипете брашно во тенок слој на работната површина и со сукало развлечете го лиснатото тесто во големина на тавчето.

Распоредете го кафениот шеќер по тавчето.

Излупете ги јаболките и исечете ги на кришки.

Густо распоредете ги исечените јаболки по тавчето.

Прекријте ги со тесто и ставете ги во загреана рерна на 200 степени да се печат 15 минути.

Кога ќе се испече колачот почекајте да се излади и превртете го на голем тањир, со тоа што јаболките ќе бидат свртени нагоре.

Можете да го послужите со шлаг или само да наросите цимет.