Вино за убава и здрава кожа

Предностите на виното за убавината откриени де одамна, а според зборовите на пластичниот хирург Ричард Багстер, овој алкохолен пијалак богат со антиоксиданси можe да направи чуда за вашата кожа, секако, ако го консумирате умерено.

Против стареење

Виното содржи голема количина на антиоксиданси полифеноли кои дејствуваат силно против слободените радикали, па имаат ефект против стареење.

Акни

Полифенол ресвератрол го намалува воспалението на кожата, па виното може да ви помогне во “контролата” на акни, и пред да дојде до воспаление.

Хидратација

Ако имате сува кожа, виното со висока концентрација на алфа хидроксилни киселини е корисно за хидратација на кожата.

Беспрекорен тен

Црното вино можете да го употребите како тоник, кое ќе ја направи вашата кожа мазна и мека.

Пилинг

Филџан бело вино измешајте го со филџан трици и оставете да отстои четири часа. Потоа смесата можете да ја употребите како маска за лице, која ќе делува како одличен пилинг.

Заштита од УВ зраците

Новите истражувања покажаа дека белото вино, доколку го нанесеме на кожата не штити од штетните УВ зраци.

resveratrol
Наш предлог:

NATURE ESSENTIAL – RESVERATROL

ОТКРИЕНА ТАЈНАТА ЗА ВИТКОСТA И ДОБРОТО ЗДРАВЈЕ НА ФРАНЦУЗИТЕ

Дали некогаш сте се запрашале зошто французите јадат толку многу калорична храна, а се витални и слаби?
Научниците го најдоа одговорот на ова прашање, а тоа е дека одржувањето на витката фигура кај французите е потпомогнато од постојано консумирање на вино, во кое се наоѓа супстанцата наречена Ресвератрол.
Со постојаниот медицински и фармацевски напредок се успеа да се издвои Ресвератролот, кој се наоѓа најмногу во грозјето и семките, со тоа што 1 пилула содржи количество на Ресвератрол кое го има во 1000 литри вино.

СРЦЕВА БОЛЕСТ

NATURE ESSENTIAL – RESVERATROL  помага при намалување на воспаление,ја штити оксидацијата на „лошиот“ холестерол-LDL и им отежнува на тромбоцитите да се соединуваат и да формираат грутки од кое се предизвикува срцев напад.

КАНЦЕР

NATURE ESSENTIAL – RESVERATROL го ограничува проширувањето на ќелиите на канцерот и го предизвикува нивното уништување.

АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

NATURE ESSENTIAL – RESVERATROL може да ги заштити нервните ќелии од оштетување и создавање мачнина што пак доведува до Алцхајмеровата болест.

ДИЈАБЕТЕС

NATURE ESSENTIAL – RESVERATROL помага во полесно примање на инсулин во телото, ситуација во која телото станува помалку осетливо на хормоните кои го контролираат регулирањето на крвта,инсулинот.Одбивање на инсулин од телото е предзнак за дијабетес.

Истражувања спроведени на глодари укажаа дека  NATURE ESSENTIAL – RESVERATROL може да помогне дури и против состојби предизвикани од нездраво воден животен и да ја продолжи долговечноста.

NATURE ESSENTIAL – RESVERATROL исто така е поврзан со превенција од проблеми со стареење како срцеви болести и одбивност на инсулин.  NATURE ESSENTIAL – RESVERATROL го активира генот SIRT 1, биолошки механизам кои го заштитува телото од несакани ефекти на дебелина и болести со стареење.