Здрави десерти … Сорбет од лимон

Вистински летен десерт.

Десертот се припрема така што ја зовривате водата со шеќерот, и ја додавате изренданата кора од лимон. Исцедете го лимонот и додадете го во изладената вода со шеќер. Исецкајте го нането и оставете нека се излади убаво. Потоа додадете една чаша вотка. Направете снег од белки па во него додадете ја оладената смеса. Добро измиксирајте ја смесата и ставете ја во фрижидер да стои 4-5 часа.

Потребни состојки:

3 лимони

пола литро вода

100 гр шеќер

и мала чаша вотка

белка од едно јајце

гранче нане